darkhackers Index

-----
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveRegjistrohuidentifikiminew post

Share | 
 

 ligjet e njutonit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AtDhEu
webmaster
webmaster
avatar

Numri i postimeve : 204
Birthday : 03/03/1995
Join date : 28/06/2009
Age : 23
Location : ne CMD
Job/hobbies : Yu-Gi-Oh and football


MesazhTitulli: ligjet e njutonit   Fri Aug 07, 2009 8:57 am

*Ligji i I i Njutonit:
"cdo trup tenton ta ruan gjnedjen e qetesise ose levizjes se nje
trajtshme drejtvizore , perderisaa nje trup te mos e detyroj ta
ndryshoj ate.
Formula:v=const.

*Ligji II i Njutonit
" Trupi me force F vepron me mase m,atehere nxitimi a eshte ne menyr te drejt me forcen dhe ne menyre te zhdrejt me masen"
Formula:F=m*a =>a=F/m

*Ligji i III i Njutonit:
"Aksioni eshte gjithmone i barabart me reaksionin"
Formula:F1=-F2

_________________
contact:atdheu.-@msn.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.darkhackers-group.tk
 
ligjet e njutonit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
darkhackers Index :: shkencat natyrore :: fizik & kimi-
Kërce tek: