darkhackers Index

-----
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveRegjistrohuidentifikiminew post

Share | 
 

 artmetika ....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AtDhEu
webmaster
webmaster
avatar

Numri i postimeve : 204
Birthday : 03/03/1995
Join date : 28/06/2009
Age : 23
Location : ne CMD
Job/hobbies : Yu-Gi-Oh and football


MesazhTitulli: artmetika ....   Wed Aug 12, 2009 2:18 pm

Aritmetika (gr. αριθμός, arithmos = numër) është dega më e vjetër dhe
më e thjeshtë e matematikës dhe përdoret gjerësisht në jetën e
përditshme për qëllime nga më të thjeshtat, numërimin, gjer në më të
përparuarat, si njehsimet në studimet kërkuese dhe në tregti. Emërtimi
lidhet me atë degë të matematikës që studion vetitë themelore të disa
veprimeve me numrat, veçanërisht me numrat e plotë. Matematikanët
nganjëherë e përdorin emërtimin aritmetikë për të treguar teorinë e
numrave, e cila nuk duhet ngatërruar me aritmetikën elementare.

Aritmetika në arsimimin shkollor është lëndë mësimore mbi numrat dhe
lidhjet e tyre ndërmjet veti. Para së gjithash, aritmetika merret me
veprimet themelore llogaritëse si dhe fuqizimin dhe llogaritjen e
fuqisë së numrave.

_________________
contact:atdheu.-@msn.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.darkhackers-group.tk
 
artmetika ....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
darkhackers Index :: shkencat natyrore :: matematik-
Kërce tek: