darkhackers Index

-----
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveRegjistrohuidentifikiminew post

Share | 
 

 simbolet dhe gjuha matematikore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AtDhEu
webmaster
webmaster
avatar

Numri i postimeve : 204
Birthday : 03/03/1995
Join date : 28/06/2009
Age : 22
Location : ne CMD
Job/hobbies : Yu-Gi-Oh and football


MesazhTitulli: simbolet dhe gjuha matematikore   Wed Aug 12, 2009 2:20 pm

Shumica e simboleve që përdoren sot në matematikë nuk ishin zbuluar
deri në shekullin XVI. Matematika shkruhej me fjalë dhe kjo e kufizonte
zhvillimin e saj. Në shek XVIII, Euleri futi në matematikë një numër të
madh simbolesh të cilat përdoren edhe sot. Simbolizmi matematikor sot
është shum i rëndësishëm për profesionistët por fillestarët nuk mund ta
kuptojnë. Ai është shumë i ngjeshur sepse vetëm pak simbole shprehin
një sasi të madhe informacioni. Simbolizmi modern ka një sintaksë të
përcaktuar rreptësisht e cila përshkruan infomacione në lidhje me një
teori të caktuar matematikore. Gjuha e matematikës është shumë e
vështirë për jomatematikanët.

_________________
contact:atdheu.-@msn.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.darkhackers-group.tk
 
simbolet dhe gjuha matematikore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Niko Stylos: Gjuha e ilirëve – gjuhë e shqiptarëve
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...
» Letër nga Rexhep Abazi:Gjuha standarde dhe alfabeti i saj është perfekte‏
» Daniel Gazuli:Gjuha shqipe, e mira, e mjera

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
darkhackers Index :: shkencat natyrore :: matematik-
Kërce tek: